Ülke genelinde Sosyal Ekonomik Destek (SED) ile desteklediğimiz yaklaşık 132 bin çocuğumuz var

Müsteşar Nesrin Afşar Çelik, 1. Disiplinlerarası Çocuk ve Kadın Sempozyumu’nun açılışına katıldı
9 Temmuz 2018
Bilgi, güçtür. Bilgi, kadını daha güçlü kılacaktır.
9 Temmuz 2018

Ülke genelinde Sosyal Ekonomik Destek (SED) ile desteklediğimiz yaklaşık 132 bin çocuğumuz var

Ülke genelinde Sosyal Ekonomik Destek (SED) ile desteklediğimiz yaklaşık 132 bin çocuğumuz var


29 Aralık 2017
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, ''Boşanma oranlarında son 6 yılın en düşük rakamlarını bu yıl yakalamış olduk" dedi.

Bakan Kaya, Adana'da bir otelde düzenlenen Adana İl Değerlendirme Toplantısında yaptığı konuşmada, Bakanlığın hizmet sunduğu tüm vatandaşları ve hizmet edilen mekanları ziyaret ettiklerini bildirdi.

Yaklaşık bir yıldan bu yana yaptıkları bu toplantılarla amaçlarının yaptıkları hizmetlerin kalitesini artırmak olduğunu belirten Bakan Kaya, vatandaşların daha iyi hizmet alabilmeleri için her ilde eksiklikleri varsa onların tespiti yönünde hizmet alanları ve çalışmaları nasıl geliştirebilecekleriyle ilgili paydaş kuruluşlarla istişare yaptıklarını söyledi.

İl değerlendirme çalışması yapmak amacıyla 20-23 Aralık'ta 9 kişilik heyetin Bakanlığa bağlı 18 kurumun tamamını ziyaret ettiğini anımsatan Bakan Kaya, bugün burada bu sunumun ardından Adana'da daha fazla ne yapabilecekleriyle ilgili değerlendirme yapacaklarını kaydetti.

Bakan Kaya, Aile Eğitim Programının koruyucu ve önleyici hizmetlerin en önemlilerinden birisi olduğunu ve Türkiye genelinde 8 bin eğiticiyle 5 yıldır devam eden programla 850 bine yakın vatandaşa eğitim verdiklerini söyledi.

- Boşanma oranları

Son 1,5 yılda yaklaşık 166 bin kişiye Aile Eğitim Programlarının farklı alanlarında eğitim verdiklerini vurgulayan Bakan Kaya, şöyle devam etti:

"2017 yılında evlilik öncesi eğitimi yaygınlaştırma programımızda çok yoğun bir şekilde çalışmalarımızı sürdürdük ve 9 ilimizi pilot olarak belirlemiştik. 9 ilde 2017 yılında yoğun çalışmalar yaptık. 2018'de bu evlilik öncesi eğitimimizi inşallah ülke geneline yaygınlaştıracağız. Belirlenen pilot illerden birisi de Adana. Burada valilik, belediyeler, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının da desteğiyle Kasım 2017'de yaptığımız eğitimlerle birlikte Adana'daki eğitici sayımızı 51'den 83'e çıkardık. Bundan sonra 83 farklı eğitimcimiz ile birlikte Adana'da bu eğitimleri çok daha yaygın bir şekilde gerçekleştireceğiz. Boşanma oranlarında son 6 yılın en düşük rakamlarını bu yıl yakalamış olduk. Tabii Bakanlığımızın çalışma alanlarına giren bir konu. Bu noktada sevindirici bir gelişme. Aile bütünlüğünü koruyacak çalışmalarla bu düşüşün istikrarlı bir şekilde sürmesini umuyoruz. Çok daha düşük oranları yakalamayı hedefliyoruz."

Bakan Kaya, Aile Sosyal Destek Programı ile birlikte hanelerde değerlendirmeler yaparak arz odaklı bir hizmet anlayışını gelecek dönemde de yaygınlaştırmayı hedeflediklerini söyledi.

Bugün, Aile Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Türkiye genelinde 3 bin Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) personeliyle arz odaklı hizmet anlayışını sürdürdüklerini vurgulayan Bakan Kaya, Adana'da da 63 ASDEP personelinin bulunduğunu belirtti.

Türkiye genelinde koruyucu önleyici hizmetlerde çok önemli bir rol üstlenen Sosyal Hizmet Merkezlerinin bulunduğunun altını çizen Bakan Kaya, "Sayısını artırmaya çalışıyoruz. Son 1,5 yılda yüzde 60 oranında Sosyal Hizmet Merkezlerinin sayısını arttırdık. Bugün 274 Sosyal Hizmet Merkezimiz ile Türkiyemize hizmet ediyoruz. Adana'da 3 adet Sosyal Hizmet Merkezi bulunuyor ama önümüzdeki 6 ay içinde Seyhan ve Saimbeyli ilçelerimize de Sosyal Hizmet Merkezlerimizi kazandıracağız" diye konuştu.

Özellikle doğu ve güneydoğu anadolu bölgelerindeki Aile Destek Merkezi ile birlikte kadınlara hizmet sunduklarını ve mesleki eğitimler verdiklerini dile getiren Bakan Kaya, son 1,5 yıl içerisinde de Aile Destek Merkezi sayısını üç katına çıkardıklarını kaydetti.

Bakan Kaya, kadınları şiddetten korumaya, şiddete maruz kalan kadınları güçlendirmeye yönelik Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezlerinin (ŞÖNİM) sayısını ve hizmet kapasitesini artırarak çalışmaları sürdürdüklerini söyledi.

- Elektronik kelepçe uygulaması

Son bir yılda ŞÖNİM sayısında da yüzde 40'lık artış sağladıklarını vurgulayan Bakan Kaya, sayıyı 49'dan 68'e çıkardıklarını 2018'de 81 ilde ŞÖNİM açılmasını sağlamayı hedeflediklerini belirtti.

Ankara ve İzmir'de pilot olarak başladıkları şiddet uygulayan ve şiddet mağdurunun takip edildiği elektronik izleme sistemi ve elektronik kelepçe uygulamasını 6 farklı ile yaygınlaştırdıklarını ifade eden Bakan Kaya, şöyle devam etti:

"Antalya, Bursa, İstanbul ve Gaziantep illerimiz de bu çalışmamıza dahil oldular. Geçtiğimiz haziran ayında ülkemizde çocuk kuruluşlarında devrim niteliğinde bir dönüşümü gerçekleştirdik. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı çocuklarımızın kaldığı yetiştirme yurtları ve çocuk koğuş sistemindeki yurt dönemini tamamen dönüştürdük. Artık çocuklarımız Çocuk Evlerinde ve Çocuk Evleri Sitesi denilen ev tipi modelde çok daha güzel bakım alacakları ortamlarda yaşıyorlar. Önceliğimiz çocuklarımızın ailelerinin yanından kopmadan, aile bütünlüğü içerisinde ailelerinin yanında hayatlarını sürdürmeleri. Bunun için kendi ailesinden çocuklarımız ekonomik yoksunluk sebebiyle kopmasın diye ekonomik sorunu olan ailelere sosyal, ekonomik destek veriyoruz. Ülke genelinde sosyal ekonomik destekle desteklediğimiz yaklaşık 132 bin çocuğumuz var. Adana'da 3 bin 200 ailemize sosyal ekonomik destekle yaklaşık 800 liraya varan destekler veriyoruz.”

- Koruyucu aile hizmeti

Koruyucu aile modelinin kurum bakımındaki çocukların aile ortamında yetişmelerini istedikleri bir model olduğunu belirten Bakan Kaya, her çocuğun sıcak bir aile ortamını yaşamasını istediklerini ve bu kapsamda kuruluş bakımına aldıkları her çocuğa sıcak birer yuva aradıklarını, Adana'da da 0-6 yaş arasındaki tüm çocukların koruyucu aile yanlarında kalmasını istediklerini kaydetti.

Adana'da son bir yılda koruyucu aile sayısının yüzde 28 arttığını vurgulayan Bakan Kaya, şu anda Adana’da 155 koruyucu ailenin bulunduğunu, gelecek dönemde 0-6 yaş arasında kuruluş bakımında hiçbir çocuğun kalmamasını, her çocuğun sıcak bir aile ortamını tatmasını istediklerini söyledi.

Huzurevi, yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezleriyle yaklaşık 14 bin yaşlıya hizmet verdiklerinin altını çizen Bakan Kaya, son 1,5 yılda yeni 18 huzurevi inşaatını tamamladıklarını, aynı zamanda yaşlı yaşam evleri açtıklarını ve ev tipi modelle 5-6 yaşlıya bir evde hizmet verildiğini aktardı.

Bakan Kaya, yaşlılar için yeni hizmet modelleriyle birlikte yatırımlarının devam edeceğini söyledi. - Uyuşturucuyla mücadele

Çok önemli çalışma alanlarından birinin de uyuşturucuyla mücadele olduğunu ifade eden Bakan Kaya, şunları kaydetti:

"Bu kapsamda hükümet olarak gerçekten amansız bir şekilde mücadele başlattık. Türkiye'de bir ilk olan Türkiye Üniversite Gençliği Profil Araştırması'nı Bakanlık olarak tamamladık. Bunun dışında Bakanlığımıza verilen koruyucu, önleyici hizmetler alanında hizmet sunduğumuz, aynı zamanda madde bağımlılığı tedavisi görmüş bireylerin sosyal uyumunun gerçekleştirmesini sağladığımız Sosyal Uyum Merkezlerimizin de 4'ünü geçtiğimiz aylarda pilot bir şekilde uygulamasına başladık. İnşallah 2018 yılında da Sosyal Uyum Merkezlerinin sayısını farklı illerimizde artıracağız. Koruyucu ve önleyici hizmetler bağımlılıkla mücadelede çok önemli. Bağımlı olduktan sonra bireylerin bağımlılıktan kurtarılması çok daha zor. Bunun için koruyucu önleyici hizmetlerimizi arttırarak yaygınlaştıracağız. Bakanlığımızın Yeşilay ile iş birliği içerisinde imzaladığı protokolle son üç ayda tam 64 bin kişiye bağımlılıkla mücadele eğitimleri verdik.’'

Adana’da esnafı da ziyaret eden Bakan Kaya, vatandaşlarla sohbet etti.

Bakan Kaya, kentteki ziyaretleri kapsamında, Adana Valiliği Adana Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğünü de ziyaret etti.

Bakan Kaya, daha sonra 15 Temmuz'da Gölbaşı'ndaki Özel Harekat Daire Başkanlığına yapılan hain saldırıda şehit olan Adanalı ikiz polisler Ahmet ile Mehmet Oruç'un ailesini ziyaret etti.

Comments are closed.