Başbakan Yıldırım, Arakanlı sığınmacıların kaldığı Balukhali Kampını ziyaret etti

En büyük arzumuz şiddetin insan ve toplum hayatından tamamen çıkartılması
9 Temmuz 2018

Başbakan Yıldırım, Arakanlı sığınmacıların kaldığı Balukhali Kampını ziyaret etti

Balukhali Kampını ziyareti

Başbakan Binali Yıldırım, Bangladeş’in başkenti Dakka’daki temaslarının ardından, Arakanlı mülteci Müslümanların yaşadığı Cox’s Bazar kentine geçti.

Başbakan Yıldırım, Balukhali Kampı’na gelişinde, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türk Kızılayı, Diyanet Vakfı ve yardım kuruluşlarının temsilcileri tarafından karşılandı.

Yetkililerden bölgedeki çalışmalara ilişkin bilgi alan Başbakan Yıldırım, TİKA’nın Cox’s Bazar Sadr Hastanesine verilen ambulans ve personel aracının anahtarını hastane yetkililerine teslim etti.

Başbakan Yıldırım daha sonra kendisini çadırda bekleyen Arakanlıların yanına gitti. Arakanlı Müslümanlarla kucaklaşarak tek tek ellerini sıkan Başbakan Yıldırım, ağlayan bir Arakanlı kadının sorununu dinledi.

Ağlayan Arakanlı kadınla, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya da yakından ilgilendi.

Başbakan Yıldırım, daha sonra AFAD’ın organizasyonunda Sağlık Bakanlığı tarafından kurulan ağır iklim tipi sahra hastanesinde incelemelerde bulundu.

Başbakan Yıldırım’a kızı Büşra Bahar Köylübay, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakcı da eşlik etti.

Başbakan Yıldırım, Balukhali Kampı’ndaki temaslarının ardından, TİKA’nın Maynar Guna Bölgesi’ndeki yemek dağıtım merkezine geldi.

Burada Arakanlı çocukların “Türkiye” tezahüratlarıyla karşılanan Yıldırım, kızı Büşra Bahar Köylübay ile et ve pilavdan oluşan öğle yemeğini çocuklara ve kadınlara dağıttı.

Başbakan Yıldırım, dağıtım sırasında görevlilerden TİKA’nın bölgedeki diğer faaliyetlerine ilişkin de bilgi aldı.

Başbakan Yıldırım daha sonra yemek dağıtım sırasında bekleyen çocuklara ve kadınlara oyuncak ve yardım kolisi dağıttı.

Kendisine sevgi gösterisinde bulunan Arakanlı Müslümanlarla kucaklaşan ve selamlaşan Başbakan Yıldırım, ziyaretin sonunda bölgedeki TİKA, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türk Kızılayı ve Türkiye Diyanet Vakfı yetkilileriyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

Comments are closed.